Ekonomi

Çin Başbakanı Li’den uluslararası iş çevrelerine açılmaya devam mesajı

Çin Başbakanı Li Chiang, uluslararası koşullar nasıl gelişirse gelişsin, ülkesinin ekonomik büyümeye açılmaya devam edeceğini açıkladı.

Başbakan Li, Pekin’de düzenlenen Çin Kalkınma Forumu’nun son gününde uluslararası iş dünyası temsilcilerine seslendi.

Çin’in uluslararası tedarik zincirleriyle derin bağları olduğunu ve dünya ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaya ve yabancı yatırımlar için önemli bir pazar olmaya devam edeceğini belirten Li, “Uluslararası durum nasıl değişirse değişsin Çin, dünya ekonomisinin büyümesine katkıda bulunmaya devam edecek. dışa doğru genişleme.” söz konusu.

Li, uluslararası ekonomi ve ticaret kuralları ve yüksek standartlarla uyum içinde çalışacaklarını, pazar odaklı, hukukun üstünlüğüne dayalı, uluslararası standartlarda bir iş ortamı yaratmak için çaba göstereceklerini vurguladı.

Birinci Başbakan Yardımcısı Ding Shueshiang ve ülkenin ana ekonomik planlama organı olan Ulusal Kalkınma ve Reform Kurulu (NRDC) başkanı Cing Shanjie forumda yaptıkları konuşmalarda Li ile dışa açılma politikasının örneğin altını çizdiler. devam edecek ve uluslararası şirketler pazara daha fazla erişime sahip olacak.

Ay başında Çin’de düzenlenen Ulusal Halk Kongresi’nde seçilen yeni yöneticilerin, ABD’nin sahadaki kısıtlamaları kırma eğilimine karşı Çin’in içe dönük arayışlara gireceği yönündeki şüpheleri mesajlarıyla gidermeye çalıştıkları görülüyor. teknoloji ve ekonomik bağların

25-27 Mart tarihlerinde Pekin’de düzenlenen Çin Kalkınma Forumu’na ABD’li teknoloji şirketi Apple’ın CEO’su Tim Cook, çip üreticisi Qualcomm’un CEO’su Cristiano Amon ve yatırım şirketi Bridgewater Associates’in kurucusu Cristiano Amon katıldı. Ray Dalio, ilaç şirketi Pfizer CEO’su Albert Bourla ve tüketim malları şirketi Procter & Gamble CEO’su Jon Moeller’in de aralarında bulunduğu iş dünyası temsilcileri konuk olarak katıldı.

Başbakan Li’nin yarın ülkenin güneyindeki Hainan Adası’nda başlayacak olan Boao Asya Forumu yıllık konferansında benzer mesajlar vermesi bekleniyor.

Foruma Li’nin mevkidaşları, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Malezya Başbakanı Anwar Ibrahim, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Fildişi Sahili Başbakanı Patrick Achi’nin yanı sıra Uluslararası Para Fonu (IMF) Yöneticisi Kristalina Georgieva konuk olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu