Sağlık

Sabancı Üniversitesi dünyaca ünlü Profesör Patrick Aebischer’i ağırladı

2000-2016 yılları arasında dünyanın en tanınmış üniversitelerinden biri olan École Polytechnique Fédérale de Lausanne’nin (EPFL) Rektörlüğünü yapan Patrick Aebischer, Sabancı Üniversitesi’nin davetlisi olarak İstanbul’a geldi.

Sabancı Üniversitesi Altunizade Dijital Kampüsü’nde düzenlenen bir konferansa katılan Patrick Aebischer, “İnsanlık için bilgiye dayalı çözümlere katkıda bulunmak amacıyla çığır açan teknolojilere yatırımı teşvik etmede üniversitelerin rolü” başlıklı bir konuşma yaptı.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Sabancı Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen konferansta Güler Sabancıve  Sabancı Holding CEO’su Cenk Alperile birlikte  Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri, akademi ve iş dünyası temsilcileri katıldı.  

École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) eski Rektörü Patrick Aebischer, İsviçre’de çok nezih üniversitelerin olduğunu ve dünyada değerli bir konuma sahip olduğunu belirterek, “İyi bir başlangıç ​​oluşturmak için yol haritanızın başlangıç ​​noktası kadar değerli olduğunu düşünüyorum. Üniversite. İşin özü yeniliklere yer açmak ve teknolojik gelişmeleri çok yakından takip etmektir. İsviçre örneğini alacak olursak ABD ve Kanada’ya göre çok küçük bir yer. Ülkenin 1.5 milyon Fransızca konuşan nüfusu İstanbul’un bir ilçesi büyüklüğünde. Peki EPFL üniversite olarak bu noktaya nasıl geldi? Çünkü kendilerini dünyaya açarak özellikle ABD ve diğer Avrupa ülkelerinden en uygun öğretim üyelerini bünyesine çekmeyi başarmışlar ve bunu inovasyonu ön planda tutan ve teşvik eden yaklaşımlarla desteklemişlerdir. İnsanlığa daha iyi hizmet etmek için, bilimsel keşifleri önceden tahmin etmemiz ve bu teknolojilerin uygulamalarını yanlış politikalarla yeterince çerçevelememiz gerekiyor. “Yanlış politikalar” derken, üniversitelerin kendilerini geliştirmelerine ve teknolojinin fiilen kullanımına yön verecek fırsat ve sorumluluklarını kastediyorum.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu